Olet täällä: Etusivu Lukijoilta Uutiskuvat Kuinka kauan?
Kiinnostuksen kohteita
chili geokätköily kirjoittaminen lukeminen matkailu puukot vanhat autot
Näytä enemmän Näytä vähemmän
 
Sivun toiminnot

Kuinka kauan?

Kuinka kauan?

«25.07.2010 15:24» Vesilahden kirkolla pururadan ja kevyenliikenteen väylän tuntumassa on ollut jo toista kesää puukasa, joka on syttymisherkkä, siinä on romahdusvaara ja nyt haiseekin jo homeelle. Varotusteksti on laitettu ja tuolloin kasattaessa jo huomioitu pinon vaarallisuus. Kysymys kuuluu: Kuinka kauan voidaan kohtuudella sallia tällaisten vastenmielisten vaarallisten kasojen säilytys taajaan asutulla alueella. Metsäautotien varret ovat oma lukunsa. Olisko kunnalla mitään sanottavaa? Vai onko kyseessä muoti-ilmiö kun tämä kasa ei ole ainoa.

«25.07.2010 15:24» Vesilahden kirkolla pururadan ja kevyenliikenteen väylän tuntumassa on ollut jo toista kesää puukasa, joka on syttymisherkkä, siinä on romahdusvaara ja nyt haiseekin jo homeelle. Varotusteksti on laitettu ja tuolloin kasattaessa jo huomioitu pinon vaarallisuus. Kysymys kuuluu: Kuinka kauan voidaan kohtuudella sallia tällaisten vastenmielisten vaarallisten kasojen säilytys taajaan asutulla alueella. Metsäautotien varret ovat oma lukunsa. Olisko kunnalla mitään sanottavaa? Vai onko kyseessä muoti-ilmiö kun tämä kasa ei ole ainoa.
Ilmoita asiattomasta sisällöstä

Olen ihmetellyt tätä itsekin

Kirjoittanut: Päivittäin pinon ohi kulkeva - maanantai 26. heinäkuuta 2010, 09.18
Pino on todellisuudessa kuvassa näkyvää huomattavasti isompi ja vaarallisempi. Se on vuosien myötä kuivunut ja rapistunut ja on vain päivien kysymys, koska auringon polttama suojamuovi pettää ja iso painava tukkipino vyöryy ohikulkijan päälle. Kevyenliikenteenväylä on vilkkaassa käytössä.
Lisäksi paikka on yöaikaan nuorison suosimaa kaljoittelualuetta, joten myös ympäristön paloturvallisuus on vaarassa, kun ei näillä keleillä tarvita kuin yksi pinoon sopivasti osunut tupakannatsa ja puoli puurakenteista kylää on palanut.
Kunnan on jo syytä siivota pois pino, jonka aiheuttaja onkin jo muuttanut kauniimmille maisemille.
Lisää kommentti

Voit lisätä kommentin täyttämällä alla olevan lomakkeen. Mitään muotoilumahdollisuuksia ei ole.

Pakollinen tieto
Kirjoita nimesi.
(Pakollinen)
(Pakollinen)
(Pakollinen)
Kirjoita kenttään oikeanpuoleisessa laatikossa olevat kirjaimet. Tällä estetään sivuston automaattinen väärinkäyttö.
Captcha
Ohjeita

Muista toimia verkossa vastuullisesti ja rakentavasti

Suomen lait ovat voimassa myös verkossa. Viestinnän vapauteen liittyy aina myös vastuu. Älä siis kirjoita verkossa herjaavasti tai loukkaavasti mitään sellaista, jota et muussa yhteydessä olisi valmis esittämään.
Verkkopalveluumme aineiston kirjoittaja/lähettäjä vastaa itse siitä, että hänen tekstinsä on lakien ja hyvien tapojen mukaista. Ongelmatilanteissa kirjoittaja on Suomen lain mukaisesti rikos- ja vahingonkorvausoikeudellisessa vastuussa kirjoitustensa sisällöstä. Lue käyttöehdot.

Tee oma lukijan uutinen

Onko sinulla hyvä uutinen, jonka haluaisit julkaista? Jos on, niin toimi seuraavasti. Täytä huolellisesti 'Tee oma uutinen' -sivun uutislomake ja lähetä se. Uutisesi julkaistaan verkkopalvelussa Lukijoilta -osiossa.
Kannattaa lähettää myös kuva. Osa lukijoiden lähettämistä kuvista ja jutuista julkaistaan myös paperilehdessä. Hyvästä lehdessä julkaistusta uutiskuvasta maksamme jopa 80 euron palkkion. Saadaksesi mahdollisen kuvapalkkion, täytä lomakkeeseen myös nimesi ja puhelinnumerosi. Ne jäävät vain toimituksen tietoon.

Lähetä kännykkäkuva tai -video

Ota mielenkiintoinen uutiskuva tai videoklippi kännykälläsi ja lähetä se MMS-viestinä numeroon 173 172. Kuvasi/videosi julkaistaan verkkopalvelussa Lukijoilta -osiossa. 
Osa lukijoiden lähettämistä kuvista ja jutuista julkaistaan myös paperilehdessä. Hyvästä lehdessä julkaistusta uutiskuvasta maksamme jopa 80 euron palkkion.
Kirjoita viestitekstin alkuun tunnus UUTINEN LVS (välilyönti), ja sen jälkeen teksti, missä kerrot, mitä kuvassa/videossa tapahtuu, missä olet ottanut sen sekä oma nimesi. Viestin hinta on 0,50 euroa.

Esimerkiksi MMS-viestistä: (MMS viestin aihe-kentän sisältöä ei siirretä, vain viestin sisältö siirtyy)
UUTINEN LVS Ottelun tehokkain oli Pekka Iskijä, joka kuvassa lyö pallon vastustajan kenttään. Voittotunnelmat hallilta kuvasi Veikko.
(muista laittaa kuva tai video viestin mukaan)

Lähetä tekstari

Kirjoita mielipide, uutinen tai kommentti ja lähetä se tekstiviestinä numeroon 173 172.  Tekstarisi julkaistaan verkkopalvelussa Lukijoilta -osiossa. Parhaat tekstarit julkaistaan myös paperilehdessä. 
Kirjoita viestitekstin alkuun tunnus TEKSTARI LVS (välilyönti), ja sen jälkeen teksti. Viestin hinta on 0,25 euroa.

Esimerkiksi tekstiviestistä:
TEKSTARI LVS Tehkää hyvät ihmiset ne lumityöt roskisten edestä! T: Roskakuskinne

Palvelu toimii Soneran, Elisan, Kolumbuksen, Saunalahden, Tele Finlandin ja DNA:n liittymillä. 

Keskustelussa nyt
» Kakkosta silmään 05.02.2012
» Auraajalle tiedoksi 01.02.2012
» miksi maksaa 30.01.2012
Blogeissa nyt
Kaikki...
Blogeissa nyt
Kaikki...