Kova taistelu Vaasassa ei tuottanut pisteitä
Ennakkoasetelmat eivät luvanneet Kisalle käytännössä mitään Vaasan-reissulta kovassa kotivoittoputkessa olevaa Sportia vastaan. Mitään ei saaliiksi tullutkaan, vaikka Kisa kaikkensa teki ja taisteli hyvin. Sport piti pisteet Vaasassa maalein 3 - 2.
Sitten viimekirjoittaman jälkeen Kisassa on tapahtunut paljon. Kisan pelaajista monivuotinen tuki ja turva maalivahti Mikko Pätsi sai liigasaumansa, kun Ilveksen maalille tuli tilaa Vesa Toskalan loukkaantumisen, Sami Aittokallion nuorten MM-kisareissun ja Miika Wiikmanin sairastumisen takia. Pätsi pelasi kaksi erää torstaina 5.tammikuuta Hämeenlinnassa ja todennäköisesti pelaa myös Ilveksessä lauantaina 7.tammikuuta.
Kisalle tuli kiirus hankkia paikkaaja ja Lukosta saapui tanskalaismolari Simon Nielsen kahden pelin lainalle. Liigassa Nielsen oli pelannut kaksi peliä aika kehnoin tuloksin, mutta Vaasassa juuttikassari hoiti hyvin hommansa torjuen yli 40 vaasalaiskutia reilulla 94 prosentin tarkkuudella.
Kisalaisista kenttäpelaajista Roope Nikkilä nostettiin paikkaamaan Ilveksen hyökkääjäpulaa. Tapparan pakkilaina Aleksi Elorinne puolestaan sai edellisessä TuTo-pelissä kolhun eikä kyennyt pelaamaan Vaasassa, kuten ei kiekon edellispelissä koipeensa saanut Teemu Huhtalakaan.
Kisaan saapui hyökkäyspään aukkoja paikkaamaaan toinen lukkolainen eli Samuli Kivimäki, joka viime sesongillakin pelasi kahdesti Kisa-nutussa. Myös elokuisissa treenipeleissä Kisassa positiivisesti näyttäytynyt Arttu Ilomäki Tapparan A-nuorista pelasi Vaasassa, kuten myös Ilveksen A-nuorista saapunut lupaava hyökkääjä Miiko Hintzkin.
Mutta pelitapahtumiin. Vaikka paikallaolleiden silminnäkijöiden mukana Sport peliä veikin, sinni Kisa mukana hyvin.
Sportin ylivoima tiedettiin tappavaksi ja sitä se totta vieköön olikin, sillä jokainen Sport-osuma tuli yv-pelillä.
Sport meni avauserässä johtoon, mutta toisen erän alussa Miiko Hintz kiitti kunniasta päästemisestä miesten pelimaailmaan ja iski läheltä kiekon ohi Sportin Joni Puurulan.
Kaksi kertaa Sportin ylivoima jauhoi kiekon ohi Nielsenin, mutta 3.erässä Kisan taas jäähyillessä iski Samuli Kivimäki, joka riisti röyhkeästi kiekon, porhalsi läpiajoon ja tuuletti sen perään kavennusmaalia.
Kisalla oli Kivimäen osuman jälkeen 14 minuuttia aikaa tehdä tasoitus ja jokunen paikka siunaantuikin, mutta onni, taito ja päättäväisyys eivät ihan riittäneet. Kisan kiri jäi erän lopulla torsoksi, kun ensiksi Markus Västilä ja sitten ihan lopussa Jose Nippala saivat pikkukakkoset, eikä Sportin voitto enää lopussa uhattuna ollut.
Kisa pelaajista "uusimmat" miehet hoitivat ruutunsa joko hyvin tai erinomaisesti. Pakistosta Ville Laine hoiti tonttinsa hienosti. Hyökkäyspäässä Samuli Kivimäki ja Mikko Laine antoivat rannekutiensa viuhua melkein sarjatulella kohti Joni Puurulaa, jolle kertyi 27 torjuntaa.
Pieni tukistus annetaan Kisalle siitä, että edellisessä TuTo-pelissä joukkueelle puhallettiin seitsemäm pikkukakkosta ja Vaasassa kahdeksan. Siinä on tilasto, jota huomiseen Jukureita vastaan pelattavaan kotimatsiin on saatava parannettua, miettii RRRRaunio.
